Alexandru Balan a organizat materiale compromițătoare împotriva diplomaților români la Chișinău și a racolat agenți ruși în România

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Social
Fostul director adjunct al Serviciului de Informaţii şi Securitate (SIS) al R. Moldova, Alexandru Bălan, învinuit de spionaj împotriva României, ar fi urmărit şi şantajat ani la rând diplomaţii din Ambasada României la Chişinău. Mai mult, el ar fi racolat pe teritoriul României, de-a lungul anilor, agenți pentru serviciile speciale rusești.
13.9.2025 9:35
13.9.2025 9:35
Deschide md
Social

Acuzațiile au fost lansate la Euronews România de către fostul atașat militar al Ambasadei României în Republica Moldova, comandorul în rezervă, Sandu Valentin Mateiu, scrie IndependentNews.

Acesta susţine că, la ordinul lui Alexandru Bălan, agenţii SIS au filat diplomaţii români de la Chişinău, cărora le-au pus diverse capcane pentru a-i discredita și a-i determina să plece din Republica Moldova.

El a avut inițiativa să decapiteze Ambasada României. A avut inițiativa să-l compromită pe un om care nu avea pată. Este cel care m-a schimbat pe mine, atașatul militar al României, căruia i-a  înscenat ceva”, a declarat Mateiu.

A făcut multe lucruri și despre aceste fapte eu am aflat aseară (joi seara- n.red), că el este cel care mi-a executat colegii, dar în România trebuia să se știe, iar faptul că acest om vine aici pune haine pro europene, pro-românești ridică o întrebare la nivelul cum a ajuns el la secretarii de stat, iar aici profesioniștii din serviciile secrete românești vor face ordine. E trădător că are cetățenia României și va plăti”, a menționat fostul atașat militar al Ambasadei României la Chișinău.

Diplomaţii români, filmaţi în situaţii jenante şi şantajaţi

Comandorul a povestit cum un angajat al Ambasadei României a fost filmat într-o situație compromițătoare și a fost șantajat. Diplomatul a refuzat să răspundă șantajului. Atunci imaginile au fost făcute publice, iar diplomatul a fost rechemat la Bucureşti.

Acum 13 ani, un alt angajat al Ambasadei României în Republica Moldova a fost nevoit să plece de la Chișinău. Acesta se întorcea de la o petrecere dedicată Infanteriei Marine.

Un echipaj al Politiei Rutiere a aşteptat timp de cinci ore pe drumul care ducea spre localul unde se desfăşura evenimentul. Maşina diplomatului român a fost singura oprită.

Diplomatul a fost testat la alcoolemie. Iar o echipă de televiziune, care aştepta lângă echipajul de poliţie, a filmat umilirea diplomatului şi a făcut cazul public. Sandu Valentin Mateiu susţine că are informații că aceste operațiuni au fost puse la cale de Alexandru Balan.

Cuvinte cheie:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Distribuie articolul:
Fii la curent cu ultimile știri pe pagina noastră de Telegram
Abonează-te la
Deschide.md