Ce poate obține Rusia pe front în cele 50 de zile oferite de Trump. „Din 3 ruși care ne atacă, doi mor, iar ultimul ajunge la tranșee”


Capturarea efectivă a Pokrovskului sau a Konstantinivkăi e extrem de puțin probabilă. Cu toate acestea, dacă tacticile rușilor nu se schimbă, Rusia ar putea captura alte 10 sate ucrainene și să captureze în jur de 700 de kilometri pătrați de teren, inclusiv în regiunea Dnipropetrovsk, în acest interval de timp, au declarat experți militari consultați de publicația Kyiv Independent, citat de Digi24.ro.

Rusia a anexat ilegal, încă din toamna lui 2022, patru provincii ucrainene: Donețk, Luhansk, Herson și Zaporojie. Dintre acestea, doar Luhanskul e controlat 100% de armata rusă, în vreme ce celelalte trei regiuni sunt controlate de ruși în proporție de 60-70%. De la începutul ofensivei de vară, armata rusă a ocupat în jur de 400-500 de kilometri pătrați din teritoriul Ucrainei (comparativ, Bucureștiul are o suprafață de circa 220 de kilometri pătrați).

Rușii urmăresc mai degrabă să „împingă” simultan pe toată lungimea liniei frontului, decât să se concentreze decisiv asupra unei singure zone, conform expertului militar finlandez Pasi Paroinen, din cadrul grupului de analize militare Black Bird Group.
„Dacă trupele ruse s-a concentra într-o singură direcție, ar putea captura un oraș”, conform deputatului ucrainean Ruslan Gorbenko, care obișnuiește să meargă des pe linia frontului și are relații printre militarii din prima linie. Mai puține tancuri, mai multe motociclete și drone Shahed - noile tactici ale Rusiei de pe linia frontului ucrainean
Astfel, rușii ar putea ocupa integral un oraș precum Ceasîv Iar sau Torețk (regiunea Donețk) sau să inițieze un asediu asupra orașului Konstantinivka. Armata rusă și-a schimbat în ultima perioadă tacticile de atac: în loc de asalturi mecanizate cu blindate, rușii folosesc grupe de infanterie cu un număr limitat de soldați, care se deplasează rapid pe motociclete și sunt sprijiniți de un „număr masiv” de drone kamikaze.
În plus, rușii bombardează pozițiile ucrainene cu bombe de precizie cu kit de planare și, mai nou, cu drone Shahed. Aceste drone sunt deja folosite și în prima linie a frontului, nu doar în atacurile asupra orașelor ucrainene. Aceste tactici sunt determinate de lipsa de echipamente militare și „degradarea extremă a calității forțelor combatante”, conform analistului militar John Hardie, din cadrul Fundației americane pentru Apărarea Democrației, cu sediul în Washington D.C.
Conform unui militar ucrainean din prima linie, care a vorbit sub protecția anonimatului, rușii continuă însă tacticile în care folosesc infanteria pe post de „carne de tun”. „Din trei ruși care atacă, doi sunt uciși și al treilea ajunge la tranșeele noastre”, a spus militarul ucrainean.
Concomitent, rușii au deschis un nou front în regiunea Sumî, aflată în nord-estul Ucrainei, la granița cu Federația Rusă.
Din iunie, armata rusă a capturat aici în jur de 12 de sate, conform lui Pasi Paroinen, de la Black Bird Group. Rușii au reușit să avanseze în jur de 10-15 kilometri în interiorul teritoriului ucrainean, dar mențin această ofensivă la un ritm scăzut, în condițiile în care - deși au concentrat aici 50.000 de militari - nu utilizează totuși în acțiunile de luptă tehnică grea de luptă precum tancuri sau vehicule blindate.
.png)
.png)