Finanțare și ajutor tehnic pentru dezvoltarea economiei locale. Concurs PNUD în microregiuni


Inițiativa face parte din proiectul „Piețe reziliente și incluzive în Moldova”, implementat de PNUD și finanțat de Guvernul Elveției. Microregiunile selectate vor avea parte nu doar de suport financiar, ci și de asistență tehnică, pentru analiza lanțurilor valorice, introducerea de tehnologii moderne, dezvoltarea competențelor antreprenoriale și facilitarea accesului pe piețele interne și externe.
Concursul este deschis pentru o gamă variată de sectoare, inclusiv agricultură, industrie agro-alimentară, industrii non-alimentare și turism rural. În agricultură, accentul este pus pe horticultură, viticultură, apicultură și cultivarea plantelor cu valoare adăugată, iar în industria alimentară – pe procesarea lactatelor și cărnii, a fructelor și a legumelor.
Dosarele pentru participare pot fi depuse până la 23 septembrie pe platforma PNUD. Vor fi organizate și sesiuni de informare online și la Chișinău, Bălți, Cimișlia și Comrat.
În prima etapă a proiectului, desfășurată în anii 2023-2024, au fost create trei clustere-pilot – turistic, zootehnic și horticol. Din 2019 și până acum, PNUD și partenerii acestuia au susținut în total 17 clustere, cu investiții de aproape 5 milioane de dolari.
.png)
.png)