FOTO // Descinderi CNA și PA la Criuleni. Nouă persoane, cercetate pentru corupere electorală în favoarea grupării Șor


Oamenii legii au ridicat mijloace financiare, carduri înscrisuri de ciornă, telefoane mobile și alți purtători de informații.

Persoanele activează la comanda grupării criminale Șor. Acestea sunt bănuiți că ar fi dat bani și bunuri cetățenilor pentru a-i convinge să voteze pentru un anumit candidat la alegerile parlamentare din această duminică.
Potrivit materialelor acumulate, în raionul Criuleni activează în prezent mai multe grupuri de persoane implicate anterior în coruperea masivă a alegătorilor în cadrul alegerilor prezidențiale din toamna anului 2024. Aceste grupuri ar fi reluat activitățile ilegale, pregătind implementarea unor scheme similare și pentru scrutinul parlamentar ce urmează.
În fapt, s-a stabilit că respectivele grupuri sunt organizate și coordonate de lideri locali din orașul Criuleni și din localitățile Râșcova, Răculești, Cruglic, Boșcana, Slobozia-Dușca, Bălțata, Mărdăreuca, Mălăieștii Noi, Sagaidac, Corjova și Izbiște.
În urma investigațiilor s-a constatat că în aceste localități se conturează o schemă organizată de corupere electorală, care presupune întocmirea unor liste nominale ce conțin date personale (inclusiv adrese și numere de contact) ale unor persoane dispuse să voteze în favoarea unei anumite formațiuni politice, contra unor sume de bani.
.avif)
.avif)