FOTO // Igor Grosu: Marea Britanie sprijină constant R. Moldova în eforturile sale de modernizare

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Politic
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut o întrevedere cu speakerul Camerei Comunelor Regatului Unite, Lindsay Hoyle. Într-o postare pe Facebook, publicată după încheierea discuțiilor, Grosu a subliniat că Marea Britanie este un aliat cheie pentru R. Moldova, care ne-a susținut constant în combaterea dezinformării, susținerea presei independente sau fortificarea securității cibernetice.
30.6.2025 16:04
30.6.2025 16:16
Deschide md
Politic
„Regatul Unit ne-a oferit sprijin constant în domenii-cheie ca buna guvernare, combaterea dezinformării, susținerea presei libere, întărirea securității cibernetice. Marea Britanie se află și în top 20 parteneri comerciali ai țării noastre, iar recenta liberalizare a tarifelor, extinsă cu încă 5 ani, a dus la exporturi în creștere a merelor, prunelor, cireșelor și strugurilor”, a subliniat oficialul.

Totodată, Igor Grosu a mai declarat că în Marea Britanie sunt stabiliți un număr mare de moldoveni, iar recunoașterea reciprocă a permiselor de conducere, o măsură extrem de importantă pentru diaspora noastră în Regatul Unit, se află pe ultima sută de metri. 

„Ne bucurăm de deschiderea Regatului Unit pentru a duce la bun sfârșit această măsură mult așteptată de cetățenii noștri stabiliți în Marea Britanie” a subliniat Grosu.

În încheiere, președintele legislativului a spus că guvernarea de la Chișinău depune eforturi mari pentru a ridica nivelul de trai și, odată cu aderarea la UE, să devină un partener de încredere al țărilor europene și să contribuie la pacea în regiune.

Știm ce avem de făcut și ne bucurăm că avem țări ca Marea Britanie care ne sprijină fără echivoc în eforturile noastre de modernizare” a conchis președintele Parlamentului.
Cuvinte cheie:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Distribuie articolul:
Fii la curent cu ultimile știri pe pagina noastră de Telegram
Abonează-te la
Deschide.md