În 2025, Președinția a cheltuit peste jumătate de milion de lei pentru deplasări externe


Potrivit raportului de cheltuieli publicat de Președinție, în primele șase luni ale anului, președinta Maia Sandu și personalul Președinției au întreprins 33 de vizite oficiale în afara țării, cheltuind în total 516 mii de lei.
Cea mai costisitoare deplasare a fost efectuată la Cracovia, în Republica Polonia, în perioada 26–28 ianuarie 2025. Din delegație au făcut parte președinta Maia Sandu, consiliera prezidențială pentru politică externă și afaceri europene, Olga Roșca, precum și consilierul pe probleme de apărare și securitate națională, secretarul Consiliului Suprem de Securitate, Stanislav Secrieru. Pentru această vizită au fost cheltuiți 50,9 mii de lei din bugetul Aparatului Președinției. Din această sumă, 19,1 mii de lei au fost alocați pentru biletele de avion, 17,6 mii de lei pentru cazare, iar 14,2 mii de lei au fost cheltuiți sub formă de diurne.
Printre cele mai costisitoare deplasări se numără și vizita la Paris, Franța, desfășurată în perioada 7–12 martie 2025. Cheltuielile s-au ridicat în principal din costurile pentru diurne – 17,5 mii de lei, și cazare – 17 mii de lei. Pentru biletele de avion au fost achitați alți 11,3 mii de lei.
Cea mai ieftină deplasare în interes de serviciu a fost cea a șefului cabinetului președintei, Adrian Băluțel, la București, România, efectuată pe 16 februarie 2025. Aceasta a costat bugetul statului doar 1,4 mii de lei, întreaga sumă fiind alocată pentru diurnă.
Potrivit raportului, trei dintre deplasările de serviciu au fost acoperite integral de către organizatori. Una dintre acestea a fost vizita la Berlin, Germania, desfășurată în perioada 20-21 ianuarie 2025. Din delegație au făcut parte consiliera președintei pe probleme politice, relații cu autoritățile publice și societatea civilă, Stela Jantuan, și consultantul principal din cadrul Direcției politică internă, Mihai Țurcan. Cei doi au participat la atelierul de lucru „Monitorizarea și combaterea dezinformării în procesele electorale”, organizat de partenerii externi.
Din bugetul total de 42,1 milioane de lei alocat Aparatului Președinției pentru anul 2025, aproximativ 7 milioane de lei sunt destinați serviciilor de protocol, deplasărilor externe, transportului, achiziției de utilaje și lucrărilor de reparație.
.png)
.png)