Ion Malanciuc, desemnat judecător la Curtea Constituțională

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Social
Ion Malanciuc a fost desemnat judecător la Curtea Constituțională la propunerea Consiliului Superior al Magistraturii. Decizia a fost aprobată astăzi de CSM, cu vot unanim. Ion Malanciuc este magistrat la Judecătoria Criuleni, transferat temporar la Curtea Supremă de Justiție, transmite IPN.
24.6.2025 10:59
24.6.2025 10:59
Deschide md
Social

„Se desemnează Ion Malanciuc în funcția de judecător la Curtea Constituțională a Republici Moldova pe un termen de șase ani din data depunerii jurământului. Hotărârea poate fi contestată la Curtea Supremă de Justiție în termen de 30 de zile”, a menționat președintele CSM, Sergiu Caraman.

Ion Malanciuc a menționat că provocarea de bază a Curții Constituționale este contextul regional și riscurile externe, inclusiv care se răsfrâng asupra țării. Evident că efortul Curții Consituționale trebuie îndreptat spre păstrarea orânduirii constituționale așa cum este scris în Constituție, a adăugat Malanciuc.

Experiența mea profesională, calitățile personale mă fac să cred că în aceste circumstanțe, și anume provocările existente la zi, mă fac eligibil și mă încredințează să acced în funcția de judecător, să contribui la consolidarea Curții Constituționale și păstrarea ordinii constituționale în continuare, așa cum ea trebuie să fie”, a menționat Malanciuc la proba de interviu.

Potrivit lui Sergiu Caraman, Consiliul Magistraturii a acordat un termen celor interesați pentru sugestii și propuneri: „În linii mari au salutat abordarea de a avea acest concurs cu etapele respective. Unii au menționat că ar fi fost bine dacă erau mai mulți candidați. Noi am întreprins tot pentru ca asta să se întâmple”.

Un singur candidat și-a depus dosarul la concursul anunțat de Consiliul Superior al Magistraturii pentru funcția de judecător la Curtea Constituțională, asta chiar dacă concursul a fost prelungit.

Curtea Constituțională are șase judecători, numiți pentru un mandat de șase ani. Doi judecători sunt numiți de Parlament, doi de Guvern și doi de Consiliul Superior al Magistratului.

În această vară expiră mandatul a cinci judecători constituționali.

Săptămâna trecută, premierul Dorin Recean, a anunțat că Guvernul îi propune judecători la Curtea Constituțională pe actuala președintă a Curții, Domnica Manole, și pe fostul ministrul al justiției, Sergiu Litvinenco. Cu un anunț similar a venit președintele Parlamentului, Igor Grosu. Legislativul a propus numirea lui Nicole Roșca și a Liubei Șova, ambii judecători la Curte, desemnați de Executiv. Alte detalii sau comentarii nu au fost făcute de autorități până în acest moment.

În plenul Curții se regăsește judecătoarea Viorica Puica, numită de Consiliul Superior al Magistraturii, ca urmare a decesului lui Eduard Ababei în anul 2023. Ea urmează să își exercite mandatul până pe 24 noiembrie 2029.

Cuvinte cheie:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Distribuie articolul:
Fii la curent cu ultimile știri pe pagina noastră de Telegram
Abonează-te la
Deschide.md