Reacția CEC la deepfake-ul care vizează conducerea instituției: A fost creat cu scopul de a afecta integritatea procesului electoral


CEC își exprimă îngrijorarea profundă în legătură cu răspândirea materialului video falsificat, care are ”scopul vădit de a submina încrederea publică în instituțiile democratice, de a manipula opinia publică și de a afecta integritatea procesului electoral”.
”Acest tip de conținut manipulativ face parte dintr-o campanie coordonată de dezinformare care vizează instituții cheie ale statului în context electoral. Astfel de acțiuni nu doar că denaturează realitatea, ci reprezintă o amenințare directă la adresa securității democratice a Republicii Moldova” notează Comisia Electorală Centrală.
CEC informează opinia publică că a sesizat instituțiile abilitate ale statului, iar investigațiile sunt în desfășurare pentru identificarea autorilor, a surselor de distribuție și a eventualelor conexiuni externe implicate în generarea acestor materiale.
În paralel, autoritatea electorală colaborează cu parteneri naționali și internaționali pentru monitorizarea și neutralizarea amenințărilor hibride de natură informațională.
CEC face un apel ferm către:
- Mass-media: să evite preluarea și răspândirea materialelor neverificate, în special a celor care prezintă semne de fals informatic;
- Cetățeni: să consulte exclusiv canalele oficiale de comunicare ale CEC și să raporteze orice tentativă de manipulare;
- Instituțiile publice și actorii politici: să nu exploateze aceste conținuturi false și să contribuie la menținerea unui climat electoral onest.
În același timp, CEC reamintește că difuzarea cu bună știință a informațiilor false în context electoral constituie o infracțiune și este sancționabilă conform legislației în vigoare.
Zilele trecute, clipul video a fost răspândit activ pe canalele de Telegram pro-ruse, dar și de mai multe site-uri din Federația Rusă. În filmuleț, fabricat în baza unor imagini preluate dintr-o emisiune din 22 mai de la Jurnal TV, apare Caraman, care ar declara:
”Există o mare diferență între UE și alte state. Moldova este deja la un pas de a deveni membră a UE, de aceea, intervenția unei țări precum Franța în alegerile noastre nu este considerată interferență externă”.
Falsul a fost preluat și de purtătorul de cuvânt al MID-ului rus, Maria Zaharova.
.png)
.png)