VIDEO // Droguri în valoare de 300 mii lei, ridicate de polițiștii capitalei. Doi tineri, cercetați penal


Conform datelor prezentate, cei doi procurau droguri de diferite tipuri, prin intermediul aplicaţiei mobile „Telegram”, iar altele de către consumatorii finali şi diferiţi intermediari.
În timpul percheziției la domiciliul acestora din capitală, oamenii legii au ridicat droguri de tip PVP (sare), hașiș, cannabis, heroină, vape-uri cu ulei de cannabis, cântar de înaltǎ precizie și telefoane mobile cu informație importantă pentru cauza penală. Valoare totală a drogurilor pe piața tenebră constituie 300 mii lei.
Ca urmare, bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore, iar tânăra este cercetată în stare de libertate, având la întreținere un copil minor.
Conform legislației în vigoare, persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 7 la 15 ani.

