Ciochină rămâne primar la Boldurești. CSJ: Instanțele nu pot anula alegeri


Hotărârea instanței supreme, pronunțată pe 14 iulie, constatată că doar Comisia Electorală Centrală are dreptul legal de a invalida un scrutin, conform Codului electoral, transmite IPN.
Înainte de pronunțarea deciziei CSJ, Comisia Electorală Centrală stabilise pentru data de 20 iulie organizarea alegerilor repetate la Boldurești, ca urmare a hotărârii instanței de apel.
Prin urmare, alegerile de la Boldurești ar putea să nu fie repetate, iar mandatul lui Nicanor Ciochină să rămână valabil. În motivarea deciziei, instanța a menționat că, deși au existat suspiciuni privind nereguli electorale, nu au fost prezentate probe suficiente care să justifice anularea votului. Astfel, doar CEC poate lua o asemenea decizie la propunerea consiliului electroral de circumscripție.
Între timp solicitată de IPN, Rodica Sîrbu, șefa Direcției comunicare a Comisiei Electorale Centrale a spus că CEC va examina decizia instanței și se va expune pe marginea acesteia.
Cazul a atras atenția opiniei publice din cauza implicării lui Ciochină într-un dosar penal, după ce ar fi provocat un accident rutier soldat cu decesul unui adolescent. Contracandidatul său, Sergiu Bulicanu, a solicitat repetarea alegerilor invocând presupuse fraude și semnături falsificate pe listele pentru votarea la locul aflării. Instanțele care au examinat cauza anterior au admis parțial aceste acuzații, însă decizia finală a fost anulată de CSJ, care a subliniat că sarcina de a proba ilegalitățile revine reclamantului și nu poate fi transferată instituțiilor statului fără dovezi clare.
.png)
.png)