Finanțare ilegală coordonată din exterior. Mai multe partide, vizate în rapoartele CEC

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Выборы 2024
Mai multe partide politice care au participat la alegerile prezidențiale și referendumul din 20 octombrie 2024 sunt suspectate de implicare într-o schemă amplă de finanțare ilegală, coordonată din exterior.
4.8.2025 17:29
4.8.2025 17:30
Deschide md
Выборы 2024

Este vorba despre Partidul Politic Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei, Partidul Politic Victorie, Partidul Politic Șansă și Partidul Politic Renaștere, care ar fi acționat concertat prin intermediul blocului „Victorie”, neînregistrat și condus de fugarul Ilan Șor. Constatările se conțin în rapoartele Comisiei Electorale Centrale, elaborate urmare a unor controale, transmite IPN.

Potrivit raportului, în perioada 1 iulie-31 octombrie 2024, au fost organizate numeroase evenimente politice și sociale în peste 30 de raioane ale țării, inclusiv întâlniri camuflate cu alegătorii, proteste, marșuri, evenimente cu caracter distractiv. De asemenea, au fost oferite bunuri și bani în scop electoral. CEC precizează că aceste activități au fost finanțate fără a respecta normele legale privind transparența și plafonarea cheltuielilor.

De asemenea, se menționează că mai multe evenimente desfășurate de partidele vizate în raport au implicat închirierea de spații precum restaurante sau case de cultură, în mod informal, fără contracte scrise. Totodată, au fost utilizate echipamente specifice ca scene, sisteme de sonorizare, tobogane și alte instalații pentru evenimente, fără documente justificative.

În raport se menționează și distribuirea pe scară largă a materialelor informative fără elementele obligatorii de transparență, cum ar fi datele de identificare ale autorilor sau finanțatorilor, contrar legislației electorale.

CEC a mai constatat că echipa candidatei independente Victoria Furtună a folosit în campania electorală resurse financiare nedeclarate în valoare de cel puțin 229 de mii de lei. Sumele ar fi fost utilizate pentru dezvoltarea unei pagini web, producerea unor spoturi video și promovarea plătită a acestora, dar nu au fost reflectate în rapoartele de gestiune financiară prezentate autorității electorale.

În baza constatărilor, Comisia Electorală Centrală va sesiza organele de urmărire penală și Ministerul Justiției pentru a examina posibilitatea limitării activității sau chiar dizolvării unor partide.

Ключевые слова:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Поделитесь статьей:
Будьте в курсе последних новостей на нашей странице в Telegram
Подпишитесь на
Deschide.md