Procurorul-șef interimar al PCCOCS, Victor Furtună, audiat de Comisia de evaluare


În termen de 30 de zile, completul de evaluare urmează să elaboreze un raport motivat, care va include concluzia privind promovarea sau nepromovarea evaluării, transmite IPN.
Comisia a analizat declarațiile de avere și interese personale din ultimii cinci ani, chestionarul de integritate etică, informațiile referitoare la rudele apropiate care ocupă funcții publice, precum și datele obținute de la instituții precum Autoritatea Națională de Integritate, Serviciul Fiscal de Stat, Poliția de Frontieră, surse deschise și alte baze de date relevante.
Victor Furtună a declarat că acest exercițiu de evaluare este „nobil și necesar, menit să consolideze încrederea publicului în profesia de procuror”. „Astfel încât procurorii să își exercite cu bună-credință și demnitate atribuțiile”, a declarat acesta în cadrul audierilor.
Victor Furtună activează în sistemul procuraturii din anul 2011. Din ianuarie 2023, prin decizia Consiliului Superior al Procurorilor, a exercitat interimatul funcției de șef al Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale. În noiembrie 2024, a fost desemnat câștigător al concursului pentru funcția de procuror-șef al PCCOCS. Statutul de interimar se menține pe durata procesului de vetting.
Victor Furtună este unul dintre cei doi candidați care și-au depus dosarele în concursul pentru selectarea procurorului general. Celălalt candidat este Alexandru Machidon, care în prezent exercită interimatul acestei funcții. Consiliul Superior al Procurorilor a înaintat, conform procedurii, demersurile necesare către instituțiile de resort responsabile de controlul integrității și urmează să adopte o hotărâre motivată privind eligibilitatea candidaților. Funcția de procuror general a devenit vacantă la sfârșitul lunii mai, după ce Ion Munteanu a fost numit judecător la Curtea Supremă de Justiție.
.png)
.png)