VIDEO // Nu oferiți și Nu acceptați bani în scop electoral. Poliția amintește: Corupția se pedepsește penal
În acest sens, Poliția R. Moldova a emis două spoturi sociale în limbile română și rusă, prin care amintesc despre consecințele încălcării legii cu privire la corupția electorală. Oamenii legii informează că acest fenomen se pedepsește penal.
„Oferta, promisiunea, transferul sau primirea banilor, obiectelor de valoare, servicii sau alte beneficii cu scopul de a influenta liberul arbitru al alegatorului este clasificată drept infracțiune prevăzută de Codul Penal.
Nu oferi. Nu acceptați. Raportați cazurile de corupție electorală autorităților de aplicare a legii”, este mesajul Polițiștilor.
Astfel, conform legii, coruperea electorală se pedepsește cu închisoare de la 2 – la 6 ani, cu amendă de la 37 500 – la 57 500 de lei și cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a exercita anumite activități pe un termen de până la 5 ani. De asemenea, dacă infracțiunea este comisă în interesul unei organizații criminale, pedeapsa este de la 8 – la 13 ani de închisoare.
.png)
.png)