Alegătorii din diasporă se pot înregistra prealabil pentru alegerile din 28 septembrie


Înregistrarea este opțională, dar esențială pentru organizarea corectă a procesului electoral în afara țării, transmite IPN.
Potrivit Comisiei Electorale Centrale, această procedură ajută la stabilirea numărului estimativ de alegători din diasporă și contribuie la luarea deciziilor privind deschiderea secțiilor de votare peste hotare. În lipsa unei astfel de înregistrări, există riscul ca unele localități să nu dispună de secții suficiente sau amplasate accesibil.
Persoanele care se înregistrează prealabil sunt excluse din lista electorală de bază din Republica Moldova, pentru a fi incluse în listele speciale ale secțiilor de votare din afara țării. Datele colectate sunt utilizate exclusiv în scop electoral și sunt protejate conform legislației privind protecția datelor cu caracter personal.
Înregistrarea poate fi realizată online, accesând platforma inregistrare.cec.md, sau printr-o cerere scrisă transmisă Comisiei Electorale Centrale ori misiunilor diplomatice ale Republicii Moldova. Cererea poate fi depusă individual sau în grup, iar modelul poate fi descărcat de pe pagina oficială a CEC.
Autoritățile atrag atenția că o solicitare poate fi respinsă în cazul în care alegătorul nu este identificat în Registrul de stat al alegătorilor, dacă au fost trimise mai mult de 7 cereri de la aceeași adresă de e-mail, dacă procedura nu a fost finalizată corect sau dacă datele furnizate sunt eronate.
.png)
.png)