Ministrul Energiei: Licitațiile de achiziție a gazului sunt monitorizate de organele de drept

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Экономика
Ministrul energiei, Dorin Junghietu, susține că licitațiile prin care compania Energocom achiziționează gaze naturale pentru sezonul rece 2025-2026 sunt atent monitorizate de organele de drept din Republica Moldova.
2.6.2025 18:27
2.6.2025 18:28
Deschide md
Экономика

Oficialul a precizat că întregul proces de achiziție este supus unei supravegheri riguroase, pentru a asigura transparența și legalitatea procedurilor, transmite IPN.

„Licitațiile sunt monitorizate și de organele de drept din Republica Moldova. Este un proces monitorizat”, a declarat Dorin Junghietu în cadrul emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova.

Potrivit ministrului, Energocom a lansat deja licitațiile și achiziționează gaze de pe piața europeană. Cu toate acestea, prețul de achiziție nu poate fi făcut public, pentru a nu afecta competitivitatea procesului de licitație.

„Dacă prețul este făcut public, automat, toate companiile care participă la licitații vor transmite oferte cu prețul respectiv sau chiar mai mare. Iar din acest motiv noi putem pierde la competitivitate. Deci nu este în interesul nostru”, a explicat ministrul.

Dorin Junghietu a menționat că prețul final de achiziție va fi făcut public în toamnă, după încheierea tuturor contractelor. „Când se va achiziționa tot volumul de gaz și toate contractele vor fi încheiate pentru anul gazier 2025-2026, prețul va fi făcut public. Asta va fi în toamnă”, a precizat el.

Ministrul a mai adăugat că prețul obținut de Energocom este unul în concordanță cu prețurile de pe piața internațională și include toate costurile aferente: transport, distribuție și furnizare.

„Prețul este unul de referință pentru piața actuală, ține cont și de tarifele de transport. Noi dacă vedem pe bursă un anumit preț, asta nu înseamnă că gazul este achiziționat la prețul respectiv. Pentru că mai sunt tarifele de transport, de distribuție și de furnizare”, a punctat ministrul energiei.

Ключевые слова:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Поделитесь статьей:
Будьте в курсе последних новостей на нашей странице в Telegram
Подпишитесь на
Deschide.md