Castel gonflabil luat de vânt în Africa de Sud. Doi copii, grav răniți după ce au căzut de la înălțime


Incidentul a avut loc la o școală primară din Krugersdorp, în apropiere de Johannesburg, în timpul unei zile de strângere de fonduri la care au participat peste 1.000 de persoane, potrivit The Sun și Digi24.RO.
Potrivit martorilor, o rafală puternică de vânt a ridicat castelul gonflabil cu tot cu copii la aproximativ 12 metri înălțime. Doi dintre aceștia au căzut de la înălțime, suferind răni grave. Unul dintre copii a suferit o fractură de craniu, iar celălalt și-a rupt un braț. „Când au căzut, am crezut că sunt morți”, a povestit unul dintre martori.
Imaginile surprinse de martori arată momentul în care toboganul este ridicat în aer, iar copiii cad de la înălțime. Părinții prezenți la eveniment au încercat să atenueze căderea copiilor, formând „o plasă umană”.
„Am auzit țipete și m-am întors. Am văzut acea structură albastră, verde și roșie cum se ridică în aer. Apoi, unul câte unul, copiii au căzut. Dar, din toate locurile în care puteau ateriza, s-a întâmplat exact peste un grup de părinți care au ridicat brațele și, fără îndoială, le-au salvat viața sau i-au ferit de răni mai grave”, a povestit un martor.
Ambii copii au fost transportați de urgență la spital și, ulterior, au fost externați și au primit consiliere psihologică.
.png)
.png)