Finanțare mai accesibilă pentru companii. Guvernul aprobă Strategia pieței de capital

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Economic
Companiile, inclusiv întreprinderile mici și mijlocii, vor avea acces mai ușor la finanțare pe termen lung.
11.6.2025 18:59
11.6.2025 18:59
Deschide md
Economic

În acest sens, Guvernul a aprobat Strategia națională de dezvoltare a pieței de capital pentru perioada 2025-2030. Potrivit ministrei finanțelor Victoria Belous, strategia are ca obiectiv atragerea mai multor investitori. De asemenea, documentul vine să ofere opțiuni atractive, să modernizeze și să digitalizeze infrastructura pieței de capital și să dezvolte noi instrumente financiare care să diversifice opțiunile de investiții și finanțare, transmite IPN.

„Piața de capital se confruntă cu mai multe dificultăți cum ar fi lipsa mecanismelor eficiente de finanțare a economiei. Această strategie vine să răspundă acestor probleme prin reforme și măsuri care vor moderniza infrastructura pieței și vor stimula investițiile. Va crea un mediu mai sigur, mai transparent și mai atractiv atrăgând investiții și contribuind la dezvoltarea durabilă a economiei naționale”, a notat ministra.

Potrivit autorităților, cadrul strategic și direcțiile prioritare ale Strategiei derivă din analiza situației curente, din obiectivele de țară stipulate în documentele strategice în vigoare, precum și din statutul de țară candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Strategia conține cinci obiective generale și 20 de direcții prioritare, care vin să redreseze cele mai importante constrângeri și impedimente în dezvoltarea pieței de capital din Republica Moldova, cum ar fi oferta foarte joasă de instrumente financiare. De asemenea, este vorba despre prezența redusă a investitorilor pe piață, infrastructura învechită cu societăți de investiții slabe etc.

Cuvinte cheie:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Distribuie articolul:
Fii la curent cu ultimile știri pe pagina noastră de Telegram
Abonează-te la
Deschide.md