Premierul slovac Fico sugerează că autoritarismul ar fi mai eficient decât democrațiile din punct de vedere al economiei


Prim-ministrul slovac Robert Fico a sugerat luni, în timpul unei vizite în Uzbekistan, că statele autoritare ar putea fi mai eficiente decât democrațiile din punct de vedere al economiei și a cerut o reevaluare a modelului democratic al Europei, informează Agerpres cu referire la dpa.
Fico a spus că Europa ar trebui să ia în considerare reformarea sistemului său de guvernare bazat pe alegeri libere pentru a rămâne competitivă la nivel global. El a lăudat țări precum Uzbekistan, China și Vietnam pentru capacitatea lor de a acționa mai decisiv în probleme economice.
Întrebat de jurnaliști, premierul slovac Robert Fico a clarificat că nu cere sfârșitul democrației, însă a argumentat că implicarea prea multor partide politice în procesul decizional slăbește capacitatea unui stat de a acționa.
'Dacă ai o sută de partide politice, nu poți concura', a spus el. 'Dacă un guvern este format din patru entități politice, nu poți concura', a adăugat premierul slovac care a revenit la putere în 2023 pentru a patra oară.
Robert Fico s-a confruntat cu proteste de masă în ultimele luni și cu critici care îl acuză de tendințe autoritare și de urmărirea unei politici externe proruse. El a reacționat anterior spunând că opoziția liberală încearcă să răstoarne rezultatele alegerilor prin presiuni de stradă.
.png)
.png)