Regiunea transnistreană plătește prețul izolării de piața energetică reglementată. Borosan: I-am invitat să implementeze legislația R. Moldova

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Transnistria
Reducerea livrărilor de gaze naturale către regiunea transnistreană de către Federația Rusă scoate în evidență lipsa unor mecanisme de prevenție pe malul stâng al Nistrului și ignorarea regulilor pieței energetice.
9.6.2025 19:59
9.6.2025 19:59
Deschide md
Transnistria

Despre aceste lucruri a vorbit, în cadrul emisiunii „Pe față”, secretarul de stat al Ministerului Energiei, Constantin Borosan. Oficialul a atras atenția că mecanismele care ar fi putut preveni criza gazelor au fost ignorate, deși existau soluții concrete puse la dispoziție, scrie moldova1.md.

Borosan a explicat că autoritățile de la Chișinău au anticipat riscurile crizelor și au adoptat modificări legislative care obligă furnizorii de gaze, inclusiv cei care livrează pe malul stâng al Nistrului, să dețină stocuri de rezervă.

„Ca să nu ne pomenim noi în situația aceasta, să nu generăm noi crize, am venit cu modificări legislative, care spun următoarele: Entitatea care livrează pe malul stâng obligatoriu trebuie să aibă stocuri de gaze, la fel cum noi am introdus aceste stocuri, și este un instrument foarte bun în gestionarea unor situații excepționale, fiindcă el oferă timp de a reacționa în așa situații imprevizibile. Entitatea care livrează pe malul stâng de asemenea trebuie să aibă stocuri de gaze naturale. La întâlnirile pe care le-am avut, facilitate de OSCE, întotdeauna a fost invitația să implementeze legislația Republicii Moldova conform regulilor Uniunii Europene și să fie jucător deplin, plenipotențiar pe piața energetică”, a declarat Borosan.

Potrivit secretarului de stat, autoritățile de la Chișinău au propus, în repetate rânduri, mecanisme concrete pentru aprovizionarea regiunii transnistrene cu gaze.

„Riscuri sunt permanent. Consumatorul de gaze nu deține controlul achitărilor și atunci invitația noastră a fost, permanent, să implementeze regulile. Mecanismele care au fost propuse de noi încă la sfârșitul anului trecut și cu multă insistență reiterate ulterior în criza din ianuarie-februarie. Este funcțională bursa - veniți și achiziționați! Așa și s-a întâmplat. Să ne amintim 13-14 februarie (n.r. 2025) când Tirapoltransgaz a achiziționat gaze naturale de pe Bursa Română de Mărfuri și atunci cetățenii s-au întrebat: „De ce, dacă asta funcționează, n-am putut s-o utilizăm?” Mecanismul acesta e funcțional și imediat poate fi activat”, a subliniat Borosan.

Amintim că, membrul Consiliului de Administrație al SA „Energocom”, Alexandr Slusari, a anunțat că Federația Rusă ar fi redus brusc volumele de gaz livrate regiunii transnistrene, iar uzinele din regiune au trimis toți angajații în șomaj tehnic până la finele săptămânii. Expertul în probleme de securitate, Andrei Curăraru, susține că această decizie a Moscovei ar urmări să destabilizeze Republica Moldova înainte de alegerile parlamentare din toamna curentă.

Cuvinte cheie:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Distribuie articolul:
Fii la curent cu ultimile știri pe pagina noastră de Telegram
Abonează-te la
Deschide.md