„E sărbătoare și răsună muzica” la Comrat. Ziua penalului Ilan Șor, celebrată cu fast în Găgăuzia


Evenimentul a fost organizat joi în orele de lucru. Marșul automobilelor, toate cu drapel găgăuz, a demarat la Comrat și s-a încheiat la Congaz, în GagauzyaLand. Acolo, lui Ilan Șor i s-au adresat susținătorii și reprezentanții autorităților locale din echipa bașcanului Eugenia Guțul.
Un filmuleț de la eveniment a fost publicat pe canalele de Telegram asociate lui Ilan Shor. Președinte-adjunct al Comitetului Executiv al Găgăuziei, Ilia Uzun, era în fruntea coloanei automobilistice. La Congaz, acesta și-a demonstrat tricoul cu portretul lui Ilan Șor la piept.

„Ilan Mironovici, te avem în inimile noastre. Te iubim, te apreciem, te respectăm. Știm că ești mereu alături de noi”, a declarat Ilia Uzun.
„Este timpul Dumneavoastră, este epoca Dumneavoastră”, a spus despre Ilan Șor Iurie Cuznețov, adjunctul departamentului pentru relații externe de la Comrat.
Pe fundalul tancului „Glorie eliberatorilor!”, Mihail Vlah, consilierul bașcanului, i-a urat fugarului Șor „sănătate și energie inepuizabilă”.
Deși în imaginile din filmulețul despre eveniment se vedeau câteva zeci de participanți, în textul din filmulețul prezentat de canalele asociate lui Șor se relata despre „mii” de susținători, care s-au adunat să-l felicite pe „politicianul” și „filantropul” Ilan Șor, condamnat în contumacie la 15 ani.

