Trump anunţă că se întâlneşte cu Zelenski „săptămâna asta sau săptămâna viitoare” pentru a semna acordul mineralelor

DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
BREAKING NEWS
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
NEWS ALERT
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
DESCHIDE.MD
FLASH NEWS
Externe
Preşedintele american Donald Trump a anunţat luni seara că urmează să se întâlnească cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski „săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare”, pentru a încheia un acord cu privire la minerale, relatează AFP.
24.2.2025 21:01
24.2.2025 21:03
Deschide md
Externe

Potrivit News.ro, liderul de la Casa Albă a făcut acest anunţ într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele francez Emmanuel Macron. El a dat asigurări presei că un acord al mineralelor cu Ucraina este ”foarte aproape”.

Donald Trump a anunţat că nu vede „nicio problemă” în trimiterea unor trupe europene în Ucraina, „ca artizani ai păcii”.

Vladimir Putin va accepta trupe europene de amenţinerea păcii în Ucraina, a dat asigurării el. Şeful statului american a dat totodată asigurări că Războiul din Ucraina s-ar putea termina ”în câteva săptămâni”.

Întrebat dacă Ucraina va urma să cedeze teritorii în cadrul unor negocieri, Donald Trump a răspun evaziv ”vom vedea”. Donald Trump a apreciat că NATO este un „instrument formidabil atunci când este bine folosit”.

Întrebat dacă va impune taxe vamale Italiei, miliardarul a lăudat calităţile leadershipului premierului italian Giorgia Meloni. „Este o mare conducătoare”, a dat el asigurări şi a subliniat că Italia este un aliat „foarte impoertant” al Statelor Unite.

Preşedintele francez Emmanuel Macron şi-a exprimat luni seara, alături de omologul său american Donald Trump, speranţa unei implicări americane „puternice” în garantarea păcii în Ucraina.

Ucraina „trebuie să fie implicată” în negocieri pentru a pune capăt războiului, a cerut Macron.

„Europa este pregătită să devină un partener mai puternic şi să facă mai mult în domeniul apărării”, a sublniat el, înainte să intre la discuţii cu locatarul Casei Albe.

„Obiectivul nostru este să construim o pace solidă şi durabilă în Ucraina”, a amintit şeful statului francez.

El a salutat luni, la marcarea a trei ani de la invazia Rusiei de către Ucraina, curajul Ucrainei împotriva agresiunii ruse cu puţin înaintea reuniunii sale la Casa Albă cu Donald trump, care consideră Kievul „vinovat” de războiul cu Rusia.

„De trei ani, Ucraina luptă cu un curaj care impune respect împotriva unui agresor, Rusia”, a scris pe X preşedintele francez. El a subliniat că problema disuasiunii trebuie să fie o prioritate, pentru a se evita o nouă agresiune rusă în viitor. „Suntem pregătiţi să furnizăm garanţii de securitate Ucrainei”, a adăugat el.

Preşedintele francez a participat anterior, la Casa Albă, împreună cu omologul său american, la o videoconferinţă cu liderii G7 (Canada, Franţa, Germania, Italia, Japonia, Regatul Unit şi Statele Unite). El a plecat de la această reuniune pe jos.

Macron a dat asigurări că această reuniune a fost „perfectă şi că a fost primit foarte amical”. Într-o înregistrare video partajată de către preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, Emmanuel Macron apare aşezat alături de Donald Trump, în Biroul Oval.

El a fost primit apoi, în mod solemn, la prânz, la Casa Albă, la o întâlnire tête-à-tête, urmată de o masă.

Şeful statului francez urma să-i prezinte miliardarului, care s-a apropiat de Moscova la fel de spectaculos pe cât s-a îndepărtat de Kiev, „propuneri de acţiune împotriva ameninţării ruse” în Europa şi garanătrii unei păci durabile, care să nu fie un „diktat” împotriva ucrainenilor.

Cuvinte cheie:
Nu a fost găsit nici un cuvânt cheie.
Distribuie articolul:
Fii la curent cu ultimile știri pe pagina noastră de Telegram
Abonează-te la
Deschide.md